Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci

Jeśli u twojego dziecka zdiagnozowano zaburzenia integracji sensorycznej, z pewnością zależy ci na tym, aby pomóc mu w sposób kompleksowy. Wskazana będzie zatem terapia pod okiem specjalisty. Możesz pomóc też dziecku we własnym zakresie i będzie to bardzo pozytywny dodatek do terapii. Wspomożesz specjalistę, jeśli będziesz również ćwiczyła z dzieckiem i dążyła do minimalizowania dysfunkcji.

Zabawka sensoryczna może okazać się pomocna

terapeutyczne zabawki sensoryczneNa rynku zakupić można zabawki które pomagają w minimalizowaniu różnego typu zaburzeń integracji sensorycznej. Dla przykładu – dziecko nadwrażliwe na dotyk może stawać bosymi nogami na tak zwanego jeżyka. Wypukłości dostarczają bodźców dotykowych. Terapeutyczne zabawki sensoryczne są bardzo pomocne. Pomoże też zabawa w naleśnika i zawijanie dziecka w koc. Pamiętaj jednak przy tej zabawie, aby głowa malucha zawsze wystawała na zewnątrz koca. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo, aby nie zrobić dziecku krzywdy. Jeśli obawiasz się czegoś, lepiej zostaw tą zabawę specjaliście, a sam zajmij się inną zabawą. Zbyt małą wrażliwość dotykową lub nadwrażliwość dotykową można minimalizować poprzez różnego rodzaju zabawy masami plastycznymi, plasteliną. Masy można wykonać samodzielnie w zaciszu własnego domu lub zakupić gotowe. Jeśli nie jesteś pewny, czy twoje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej, wykonaj diagnozę ewentualnych zaburzeń u specjalisty.

Zwróć uwagę na to, czy twoje dziecko nie jest nadwrażliwe na dotyk, czy nie boi się przesadnie huśtania i kręcenia na karuzeli. Być może również poziom koordynacji ruchowej nie jest prawidłowy. Jeśli masz obawy, nie wahaj się udać do specjalisty. Terapia zaburzeń integracji sensorycznej to nierzadko dla dziecka świetna zabawa. Wykorzystywanych jest tu wiele ciekawych dla malucha zabawek.