Zabezpieczenie psów przed kleszczami

Zarówno ludzie jak i psy są narażone na boreliozę, czyli chorobę wywołaną przez kleszcze. Te owady są wyjątkowo niebezpieczne i ciężko jest ich się pozbyć, jeśli już nas dopadną. Jeśli posiadamy psa to konieczne jest zabezpieczenie w jakiś sposób go przed kleszczami.

Jak uchronić psy przed kleszczami?

ochrona przeciw pchłom dla psaLudzie nie łapią tak szybko kleszczy jak psy. My nie załatwiamy się na dworze i nie wchodzimy między krzaki. Psy na spacerze dotykają bardzo dużo zieleni i wchodzą we wszystkie roślinne zakamarki. Dlatego zapewne nie raz zauważyliśmy u swojego psa kleszcze. To małe, ciemne owady, które potocznie mówiąc, wsysają się w skórę i żywią się krwią. Im dłużej pozostają pod skórą tym większe się stają. Im później zauważymy kleszcze tym gorzej będzie go wyciągnąć. Jeśli więc zauważymy czarną plamkę na sierści naszego psa należy bezzwłocznie wycisnąć kleszcza i zabić go, najlepiej obuwiem. Ludzie mogą zaszczepić się na kleszczowe zapalenie mózgu lecz ani siebie ani psa nie uchronimy w stu procentach przed złapaniem kleszcza. Jedyna ochrona przeciw pchłom dla psa jaka będzie skuteczna to obroża, która w pewien sposób będzie chronić psa przed kleszczami. Nie jest ona tania ale na pewno skuteczna. Oprócz tego można również zaszczepić psa przed chorobami wywołanymi przez kleszcze. Jeśli boimy się lub nie umiemy wyciągnąć kleszcza naszemu psu należy jechać do weterynarza. Wtedy będziemy mieć pewność, że kleszcz został w stu procentach usunięty ze skóry psa.

Nie uchronimy psa przed złapaniem kleszczy ale możemy w jakimś stopniu to ograniczyć. Oprócz specjalnej obroży możemy psikać sierść psa specjalnym preparatem, który odstrasza kleszcze, ale przede wszystkim, po każdym spacerze należy dokładnie sprawdzić czy nie zalęgł się gdzieś w sierści psa kleszcz.