Wybór płynu do wspomagania w BMW

 

Do prawidłowego funkcjonowania układu wspomagania hydraulicznego w każdym samochodzie osobowym BMW, niezbędny jest właściwy płyn. Należeń on może do jednej z trzech podstawowych grup tego rodzaju substancji. Samo używanie, nie sprawi jednak, że pompa działać będzie bezawaryjnie. Należy więc regularnie sprawdzać ilość i stan płynu.

Rodzaj płynu do układu wspomagania BMW

pompa wspomagania bmwZe względu na różne składy, nie wszystkie płyny do wspomagania mogą być używane w każdym samochodzie. Trzeba o tym pamiętać, gdyż pompa wspomagania BMW czy na przykład VW nie nada się w większości przypadków do regeneracji w razie wycieku lub drobnego uszkodzenia. Przede wszystkim trzeba więc wiedzieć, czy odpowiedni do naszego samochodu płyn, ma mieć skład mineralny, półsyntetyczny czy syntetyczny. Różnią się one trwałością, wpływem na elementy układu i wytrzymałością. Najkrótszą żywotność mają mineralne, półsyntetyki prowadzą do uszkodzeń elementów uszczelniających. Syntetyki natomiast wykazują się najlepszymi właściwościami. Najczęściej rozróżnia się płyny po kolorze, czerwonym, żółtym lub zielonym. To zwykle te ostatnie są stosowane w BMW. Pamiętać jednak należy, że nie jest to sposób pewny, ponieważ niektórzy producenci nie stosują rozróżnień kolorystycznych. Nigdy nie wolno używać płynu ponownie, znajdować się już w nim mogą zanieczyszczenia, które doprowadziłyby do zatarcia pompy, nie można też dopuścić do jego przegrzania, gdyż straciłby swoje właściwości.

Dobór odpowiedniego płynu pomoże uniknąć zatarcia pompy wspomagania, która w BMW wymagałaby w takiej sytuacji natychmiastowej wymianie. Należy więc zapoznać się z informacjami o składzie płynu, jaki powinien być używany w samochodzie. Regularne kontrolowanie, w jakim jest stanie, zapobiec może uszkodzeniom układu.