Wybieramy lampę do mieszkania

Wybór żyrandola lub lampy nie jest wcale prostym zadaniem. W obecnych czasach istnieje ich naprawdę wiele. Ważne jest to, aby lampa dawała komfort świetlny. Jednak coraz częściej kiedy odwiedzamy sklep z oświetleniem kierujemy się tylko i wyłącznie wyglądem danej lampy. Każdy chce aby pasowała ona do wystroju wnętrza w całym pomieszczeniu.

lampaWybór jest ogromny. Jednak warto zachować tutaj trzeźwy umysł i wybierać lampy tak, aby przede wszystkim spełniały one swoje funkcje. Bardzo ważna jest wielkość oprawy oraz wysokość sznura. Lampa musi być dopasowana do konkretnego pomieszczenia. Nie możemy wybrać dużego abażura do małego pomieszczenia.

Jeśli sznur w niskim pomieszczeniu będzie za długi to wówczas lampa będzie nam przeszkadzała. Trzeba kierować się tutaj rozsądkiem. Jeśli chodzi o wysokość na jakiej wisi lampa to zazwyczaj można ją regulować. Wówczas ujmuje się część metalowych ogniw z łańcucha. Można sznur także podwinąć w jakiś sposób. Jeśli chodzi o niskie mieszkania to tutaj na pewno sprawdzą się płaskie plafony. Będą one umieszczane w suficie. Jeśli mamy wyższe mieszkanie to możemy pokusić się o lampę wiszącą lub też żyrandol. Kiedy kupujemy lampy to zwracajmy także uwagę na kierunek światła. W przypadku żyrandola warto zwracać uwagę na kierunek światła. Wiadomo, że jeśli będzie ono skierowane na boki to światło rozproszone zostanie po ścianach. Niektóre fragmenty pomieszczenia wówczas będą słabiej oświetlone. Oczywiście jeśli umieszczamy żyrandol nad stołem to trzeba pamiętać o tym, aby światło nie raziło.

Powinno być skierowane na dół, ma oświetlać stół, a nie razić ludzi po oczach. Kupując lampę trzeba także zwrócić uwagę na klasę oświetleniową oprawy. Będzie ona określała intensywność oraz kierunek światła. W przypadku opraw o klasie pierwszej i drugiej jej przeznaczeniem będą miejsca w których stosuje się oświetlenie bezpośrednie. Jeśli chodzi o klasę trzecią to tutaj światło będzie częściowo rozproszone.

Kupując lampę trzeba oczywiście spojrzeć także na materiał z którego została wykonana oprawa. Do tego celu wykorzystuje się metal, mosiądz, plastik, szkło, a nawet papier.