Warianty pędzli wykończeniowych

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż najzwyklejsze pędzle i wałki malarskie są przeznaczone tylko do wąskiego rodzaju farb, najczęściej akrylowych na bazie wody. Farby olejne, emaliowe czy laminaty mogą takie pędzle uszkodzić bardzo szybko, gdyż zazwyczaj pędzie posiadające naturalne włosie są dość podatne na uszkodzenia po kontakcie z silnymi chemikaliami.

Rodzaje pędzli do malowania pomieszczeń

producent pędzliPędzle z naturalnym włosiem są najbardziej rozpowszechnione, gdyż są tanie i ogólnodostępne w każdym sklepie i markecie budowlanym. Nie oznacza to jednak iż są uniwersalne, a wręcz przeciwnie, w wielu sklepach można zobaczyć całkowicie odmienne rodzaje pędzli, które przeznaczone są do malowania substancjami, które mogłyby szybko zniszczyć zwykłe pędzle. Najczęściej spotykane są pędzle z tworzywa sztucznego, nieco błędnie nazywane plastikowymi. Dzięki właściwościom materiału z którego zostały wykonane, mogą one być czyszczone z pozostałości po silnych farbach olejnych czy emaliowych bez obawy o uszkodzenie włosia, odpornego zarówno na działanie samej farby, jak i preparatów przeznaczonych do jej usuwania z narzędzi. Bardziej nietypowymi, aczkolwiek przydatnymi rodzajami pędzli są warianty z włókien szklanych. Takie pędzle, oraz wałki które również tworzone są z takiego materiału, przeznaczone są do malowania ciężkimi farbami olejnymi i laminatami do drewna, oraz tymi farbami które służą do malowania czy impregnacji metali.

Są najbardziej odporne na działanie szkodliwych substancji, jakie nierzadko wchodzą w skład farb, i mogą być używane z dowolnym ich rodzajem, choć najlepiej sprawdzają się w przypadku malowania ciężkimi farbami o gęstej konsystencji. Są to najbardziej specjalistyczne pędzle, jakie wykorzystywane są do malowania wykończeniowego.

Źródło bowi.net.pl