W jaki sposób dbać o gramofon?

 

Klasycznym przykładem sprzętu, który odtwarza muzykę, jest gramofon. W jaki sposób powstało to urządzenie, kojarzone obecnie z wysoką jakością dźwięku? Jak działa gramofon? Jakie elementy posiada i gdzie można je zakupić, gdy dojdzie do awarii? Jaka część jest szczególnie ważna?

Kilka słów o igle gramofonowej i samym urządzeniu

igła gramofonowaPierwszy gramofon powstał w 1887 roku, za sprawą prac Emila Berlinera. Jego projekt opiera się na dokonaniach wcześniejszych odkrywców, w tym słynnego Thomasa Edisona. W jaki sposób funkcjonuje to urządzenie? Przede wszystkim, chodzi o odpowiednie umieszczenie płyty na adapterze. Igła gramofonowa wchodzi w specjalne rowki na niej stworzonej. Jej drgania wpływają na odtwarzanie zarejestrowanych dźwięków. Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio dbać o tę część, jednak jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, można bez problemu zamontować zapasową część. Można się w nią zaopatrzyć w wielu sklepach, a jeśli nie ma takiego w pobliżu miejsca zamieszkania, to zawsze można ją sprowadzić. W Polsce działa wiele profesjonalnych działalności, które zajmują się internetowym handlem częściami do gramofonów. Jaką najlepiej wybrać? Ze względu na markę i rodzaj gramofonu, lepiej wcześniej skonsultować się ze specjalistą. Źle zamontowana igła może doprowadzić do uszkodzenia płyty! Trzeba też dodać, że cena poszczególnych egzemplarzy wydawnictw muzycznych może sięgać nawet kilkaset złotych, dlatego warto wykazać się zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnie podchodzić do zakupionego sprzętu.

Poza igłą, bardzo ważne jest odpowiednie zasilanie, czy część, którą jest wkładka gramofonowa. W tych najlepszych modelach, przewody ją łączące z przedwzmacniaczem powinny być jak najlepsze jakościowo. Istotne jest też zapewnienie urządzeniu odpowiedniej stabilności w taki sposób, by urządzenie mogło bez problemu odtwarzać muzykę.