lutsra na wymiar

Trochę historii – skąd mamy szkło i lustra?

Trudno jest ustalić, od kiedy ludzkość zna szkło, ponieważ występowało ono naturalnie tam, gdzie znajdują się wulkany. Wiadomo, że początki produkcji szkła datowane są na około trzy i pół tysiąca lat przed naszą erą, a miało to miejsce w jednej z kolebek cywilizacji – w Mezopotamii.

Pierwsze lustra na wymiar

lutsra na wymiarLustra szklane to również stara technologia, znana w starożytnym Rzymie, choć zapomniana na wiele stuleci i ponownie odkryta w średniowieczu. Ale już Rzymianie tworzyli sobie lustra na wymiar! Ponieważ produkcja szkła była trudna i wymagała ogromnego doświadczenia, a praca szła bardzo wolno, szkło na szyby i witraże było towarem luksusowym. Z biegiem lat technika produkcji zaczęła się poprawiać i wzrosła liczba rzemieślników, a szkło nieco potaniało. Wciąż było bardzo drogie, ale mogło sobie na nie pozwolić znacznie więcej osób. Tworzono nie tylko szyby, ale także szklane ozdoby. Powstawały też różne odmiany szkła, odpowiednie do różnych zastosowań. Produkcja masowa szkła to XIX wiek. Pierwsze drzwi szklane powstawały w XX wieku, ponieważ potrzebne były bardziej wytrzymałe typy szkła, by stworzyć dobre drzwi przesuwne. Kolejne lata to kolejne rodzaje szkła, stricte przeznaczone do określonego zastosowania. Zabudowy szklane powstały na szerszą skalę dopiero po wynalezieniu szkła hartowanego i laminowanego.

Historia szkła i jego rodzaje to bardzo ciekawy temat. Warto zainteresować się początkami sztuki szklarskiej, by zobaczyć, jak wiele ludzkość mogła osiągnąć stosując stosunkowo prymitywne narzędzia i rozwiązania technologiczne.