Sprawdź, czy wariograf jest wiarygodny i dokładny

Gdyby tak posiąść wiedzę dotyczącą kłamstwa! Któż nie chciałby ze stuprocentową pewnością wiedzieć, czy ludzie wokół niego mówią prawdę? To byłoby bardzo przydatne, nie tylko w prywatnych relacjach, ale przede wszystkim we wszystkich kwestiach oficjalnych, zawodowych, a nawet kryminalnych. Ta ostatnia dziedzina częściowo stara się znaleźć sposób na rozwiązanie palącej kwestii kłamstwa, korzystając z urządzenia zwanego wariografem.

Skąd pewność, że wariograf jest wiarygodny?

czy wariograf jest wiarygodny i dokładnySłuży ono do monitorowania reakcji fizjologicznych człowieka na zewnętrzne bodźce, aby rozpoznać, czy jego ciało wskazuje na wypowiadanie przez niego kłamstw. Odpowiedź na pytanie, czy wariograf jest wiarygodny i dokładny, jest prosta, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać rozczarowująca. Brzmi ona: to zależy. Różne źródła prześcigają się w dowodach dotyczących tego, czy wariograf można oszukać, lecz odpowiedni sposób przeprowadzenia badania jest w stanie zagwarantować wiarygodne wyniki. Od czego więc zależy dokładność wariografu? Przede wszystkim od sprawności używanego sprzętu. To najbardziej oczywista kwestia, lecz nie powinna być ignorowana. Równie duże znaczenie ma fakt, czy badanie przeprowadzane jest przez certyfikowanego specjalistę, czy przez osobę nieobeznaną ze sztuką. Zasady prawidłowego użycia wariografu opisano w standardach APA i tylko korzystanie z tych reguł pozwala na miarodajny efekt.

Ważne jest również to, aby badanie przebiegało w odpowiednich warunkach: w pomieszczeniu odizolowanym od wszelkiego rodzaju dźwięków i rozpraszających bodźców. Również osoba badana musi być odpowiednio przygotowana. Do tego przygotowania zalicza się: wyspanie, zdrowie (wiele chorób wyklucza możliwość poddania się badaniu), brak odczuwania głodu i pragnienia, a także zminimalizowanie stresu. Jak więc widać, wiele czynników może wpłynąć na przebieg i wynik badania.