Różne rodzaje żarników i ich wydajność

Chyba wszyscy pamiętamy tradycyjne, wolframowe żarówki, które świeciły zwykle bardzo mocno i przy tym pochłaniały ogromne ilości energii elektrycznej. Dodatkowo zwykle produkowały niezbyt przyjemne, mocno żółte światło, które często było aż drażniące. Żarówki z wolframowym żarnikiem zostały znacząco unowocześnione w ostatnich latach, jednak w tym czasie zdążyły odejść do lamusa.

Nowoczesne, bardziej wydajne żarniki w dzisiejszych żarówkach

żarnik ledUżywanie wolframu w żarówkach jest nam wcale nie tak dalekie, jeszcze niedawno praktycznie każdy posiadał żarówki tego typu w swoim domu. Pierwiastek ten ma niezwykle wysoką wytrzymałość cieplną i jest trwały. Pozwala to na długotrwałe rozgrzewanie go, tak aby świecił i produkował światło. Jednak potrzebuje on ciągłego dostępu do sporej ilości energii, co stwarza bardzo duże rachunki, gdyż prąd nie jest tak taki, jak jeszcze z 15 lat temu. Z pomocą przychodzi nam inny rodzaj oświetlenia, na które w ostatnich latach jest ogromny szał, a mianowicie oświetlenie led. Zużywa ono bardzo mało prądu przy bardzo wysokiej wydajności. Ledy mogą świecić mocniej niż żarówki wolframowe, ale mogą być też delikatniejsze, wszystko to zależy od wyboru żarówki. Z pomocą przychodzą nam one także jeśli chodzi o lampy halogenowe. Kto kiedykolwiek używał takowych z żarnikiem wolframowym, czy halogenowym doskonale wie, że potrafią one rozkręcić licznik poboru prądu do prędkości silnika odrzutowego. Jednak w ostatnich czasach w także takich lampach można zastosować żarnik led, co jest niezwykle wydajnym rozwiązaniem, a nie tracimy na mocy oświetlenia, zyskujemy tylko sporo na prądzie.

Reasumując, nie musimy zużywać monstrualnych ilości energii by zasilać nasze oświetlenie, które chcemy by było mocniejsze. Używanie archaicznych wręcz żarówek wolframowych wyszło już kompletnie z mody i zostają one już prawdopodobnie tylko w domostwach osób starszych, lub ludzi, którzy chcą się artystycznie wyróżnić. Wysoce wydajne i niezwykle oszczędne oświetlenie led jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.