Przechowywanie paszy objętościowej dla zwierząt gospodarskich

 

Magazynowanie kiszonek musi zapewniać paszy odpowiednie warunki. Jest to szczególnie ważne dla jakości paszy zadawanej zwierzętom. Z kiszonek korzystają zarówno krowy mleczne jak i buhaje. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z oborą bydła mlecznego czy mięsnego, zwierzęta te potrzebują paszy objętościowej.

Wybór folii do kiszonki – grubość i kolor materiału

folia kiszonkarskaPasza objętościowa czyli właśnie kiszonki i sianokiszonki powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach. Kiszonki najczęściej produkowane są z kukurydzy. Sianokiszonki to mieszanki różnych traw. Pasze te zostają poddane procesowi fermentacji. Proces ten może zachodzić tylko w warunkach beztlenowych. Jeśli do paszy będzie dostawał się tlen, ulegnie ona psuciu i nie będzie smaczna dla zwierząt gospodarskich. Doskonałym materiałem do przechowywania kiszonek jest folia kiszonkarska – na rynku dostępne są folie o różnej grubości. Można je kupić nawet w sklepach internetowych. Takie materiały są bardzo wydajne, bo jedna folia jest w stanie zmieścić nawet kilkadziesiąt lub kilkaset litrów kiszonki. Jedna krowa spożywa codziennie nawet 80 kg paszy objętościowej. Dlatego w folii musi zmieścić się jak najwięcej paszy. Pasza w folii kiszonkarskiej przechowywana jest zazwyczaj na zewnątrz w okresie letnim. Skarmianie taką paszą następuje przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy zwierzęta nie wychodzą już na pastwisko.

W sklepach można kupić folię kiszonkarską o różnych kolorach. Najbardziej popularne są folie białe oraz zielone. Raczej nie poleca się korzystania z folii czarnej i przezroczystej. Czarny nie odbija promieni słonecznych i może dojść do przegrzania paszy objętościowej. Z kolei folie przezroczyste sprawiają, że zwierzęta widzą, co się w nich znajduje i w związku z tym mogą uszkodzić worek z kiszonką.