Bateria słoneczna, fotowoltaika

Parametry paneli słonecznych.

Fotowoltaika to nauka zajmująca się budową i skomplikowanymi obliczeniami jak mają działać panele fotowoltaiczne (inaczej panele słoneczne). Dla statystycznego Janusza zrozumiałe będą podstawowe parametry. Są nimi m. in sprawność energetyczna, moc maksymalna, tolerancja napięcie, prąd zwarcia, wymiary, masa itd. Prawda, że zrozumiale?

Jakie parametry posiadają panele słoneczne?

Bateria słoneczna, fotowoltaikaAle co z tego że znamy ich nazwy jak nie bardzo wiemy co one przedstawiają. A więc sprawność energetyczna mówiąc najprościej określa stosunek promieniowania padającego do energii wyprodukowanej. Moc maksymalna jest zależna od tego do czego ma być przeznaczony panel. Co za tym idzie rozmiar i rodzaj też jest ważny. Teraz czas uświadomić naszemu Januszowi czym jest tolerancja. To po prostu określenie możliwości występowania różnicy pomiędzy panelami nawet tej samej firmy i serii. Prąd zwarcia dla Janusza nie będzie jednak tak oczywisty jak inne parametry. Oznacza on maksymalne natężenie. No zostały nam wymiary i masa no to są znane nam parametry. Jest jeszcze temperatura pracy. Oznacza ona temperaturę w której może pracować moduł. Zakres jest bardzo duży bo amplituda wynosi około 120 stopni Celsjusza. Bateria słoneczna może pracować nawet podczas zachmurzenia więc pracuje cały rok bez przerwy. Dzięki temu cały czas mamy darmowa energię niezbędna nam do życia codziennego. Fakt baterie słoneczne są drogie w instalacji ale za to są zupełnie bezobsługowe i bezawaryjne dzięki czemu nie generuje dodatkowych kosztów podczas eksploatacji. Patrząc na to możemy oszczędzi kilka tysięcy rocznie. Żeby nie oszukiwać przytoczę przykład. Nasz Janusz mieszka z żoną Bożeną dzieckiem i teściami w jednym domku jednorodzinnym. Czyli jest u nich 5 osób. Taka rodzina miesięcznie średnio płaci około 120 złotych za prąd (zakładając, że oszczędzają) czyli na jeden rok wychodzi około 1400 zł.

No to już jest pensja, taka jedna z najniższych ale jednak pensja. Przy baterii nie płaci nic więc ma te pieniądze w kieszeni. Tak więc jak widać opłaca się zamontować na podwórku lub na dachu.