Oznaczenia maszyn w formie tabliczek

Ciężkie maszyny przemysłowe wymagają odpowiednich oznaczeń, które będą ułatwiać ich użytkowanie, a także doprecyzowanie, z jakim modelem ma się do czynienia. W tym celu producenci umieszczają na nich specjalne tabliczki informacyjne. Mogą one być wytwarzane z różnych materiałów, a także posiadać zróżnicowany design. Dostępne są także puste tabliczki, które można samodzielnie wypełniać.

Tabliczki do oznaczania maszyn

tabliczka znamionowaKażda maszyna przemysłowa powinna posiadać odpowiednie oznaczenia. Dzięki temu bez konieczności sięgania po dokumenty można dokładnie określić, z jakim modelem ma się do czynienia. Tabliczka znamionowa posiada także informacje o roku produkcji i producencie. Są one niezbędne w trakcie prac konserwacyjnych i serwisowych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich tabliczek. Najtrwalsze z nich to te metalowe, na których informacje są grawerowane. Wykonuje się je z wytrzymałych stopów metali, mogą więc wytrzymać wysokie temperatury oraz wpływ kwaśnego środowiska. W zależności od producenta design tabliczek może się różnić. Przyjęło się jednak, że każda z nich dzielona jest na odpowiednie strefy. Można je zobaczyć nawet na wykonanych z tworzywa naklejkach, które pełnią funkcję informacyjną. Niektóre z nich są kolorowe, dzięki czemu wyróżniają się na tle jednolitej powierzchni maszyn, co wpływa na to, jak szybko można je znaleźć w razie potrzeby.

Tabliczki znamionowe są niezbędnym elementem każdej maszyny przemysłowej. Zawierają one informacje dotyczące jej modelu, producenta, roku powstania i wielu innych. Pozwalają one na sprawne przeprowadzenie prac remontowych i serwisowych. Wykonuje się je z metalu, a czasami nawet tworzyw. Kolorystyka może się różnić, jednak podział na pola informacyjne jest podobny w przypadku każdej tabliczki.