panele słoneczne

OZE – melodia przyszłości

Elektrownia fotowoltaiczna, elektrownia wiatrowa czy wodna stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań alternatywnej produkcji energii z wykorzystaniem źródeł energii, które występują całkowicie w przyrodzie a przy tym są nieskończone a ich odnowienie jest w relatywnie krótkim czasie w przeciwieństwie do konwencjonalnych rozwiązań technologicznych, które oparte są na energetyce węglowej, gazowej czy też opartej na ropie.

Prąd z elektrowni słonecznej

panele słoneczneElektrownia słoneczna dzieli się na dwa różne rozwiązania technologiczne, pierwszym z nich jest zastosowanie systemu luster, które odbijają światło słoneczne i przekierowują je na stojącą po środku wierzę zbiorczą. Skupiona energia słoneczna rozgrzewa do wrzenia znajdującą się w wierzy wodę, która napędza turbinę elektrowni i wpływa na produkcję energii. Gdy tylko się znowu ochłodzi, wraca do zbiornika do ponownego nagrzania.
Drugim rozwiązaniem technologicznym elektrowni słonecznej jest fotowoltaika. Elektrownię słoneczną stanowią ogniwa fotowoltaiczne stanowiące niewielkie plastry o wielkości dziesięciu centymetrów i grubości kilku milimetrów. Takie ogniwa fotowoltaiczne pod wpływem energii słonecznej uwalniają elektrony z struktury półprzewodnikowej i odprowadzają do sieci. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne nie ma wielkiej mocy, ale poprzez odpowiednie ich połączenie można uzyskać znacznie większą moc, która może być natychmiastowo wykorzystana. Jest to elektrownia mniej wydajna, ale ze względu na powierzchnię jaką potrzebuje, jest oraz częściej stosowana przez producentów i instalowana na dachach domów nie tylko firm, ale i domów jednorodzinnych. Zainstalowanie baterii fotowoltaicznej na dachu domów może się przyczynić na zmniejszenie rachunków za prąd w słoneczne miesiące i staje się opłacalne dla coraz to większej gamy zainteresowanych.
Jednocześnie stanowią one odnawialne źródło energii, które nie potrzebuje substratów takich jak węgiel czy ropa, by zapewnić odpowiednie zasilanie dla domowników który awansowali z poziomu konsumenta do prosumenta, czyli jednoczesnego producenta energii elektrycznej, która może trafić do sieci, a jednocześnie odbiorcą, który będzie korzystać z takiej energii w czasie, kiedy ogniwa fotowoltaiczne przestają być wydajne – chociażby w czasie pochmurnych dni.