Maska z dobrym filtrem

Pandemia koronarirusa wywróciła do góry nogami życie milionów ludzi na całym świecie. Stosowane obostrzenia znacznie ograniczają nam codzienne życie, ale musimy się do nich stosować, aby pokonać wirusa. Jednym z nich jest noszenie maski.

Dla kogo są maseczki z filtrem FFP2?

maska z filtrem ffp2Większość niebezpiecznych wirusów przedostaje się do naszego organizmu drogą kropelkową, czyli przez usta i nos. Wystarczy, że zarażona osoba, która nie nosi maki, kichnie w naszym otoczeniu, to jest duże prawdopodobieństwo, że się zakażemy się niej, dlatego też tak ważne jest zasłanianie nosa i ust. Możemy to robić szalikiem,  maseczką ochronną, bawełnianą lub przyłbicą. Jednak ich skuteczność nie jest wyższa niż sześćdziesiąt – siedemdziesiąt procent. Najlepsza będzie maska z filtrem FFP2, ponieważ posiada aż pięć warstw, z czego jedną stanowi filtr węglowy. Taka maska posiada stopień skuteczności oceniany na poziomie dziewięćdziesięciu pięciu procent, zatem możemy się czuć w niej bezpiecznie. Tego typu maski mogą nosić osoby ze służby zdrowia, czyli pielęgniarki, lekarze, rehabilitanci czy stomatolodzy, ale także przeciętni obywatele, ponieważ są one ogólnie dostępne w sprzedaży. Można je nabyć na sztuki w aptekach, sklepach medycznych lub w internecie. Oczywiście wybierając je w pakiecie kilku – kilkunastu sztuk zapłacimy za nie znacznie mniej. Przede wszystkim są to półmaski wielokrotnego użytku, które po każdym zdjęciu wystarczy odpowiednio zdezynfekować. Jeżeli mamy możliwość parowego odkażania, to może nam służyć jeszcze dłużej niż 3 dni.

Choć obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, to nic nie jest mówione o ty, czym konkretnie musi to być robione. Dlatego też każdy z nas może sam decydować jak się będzie chronić przed wirusem. Jeżeli chcemy mieć pewność, że jesteśmy bezpieczni, to najlepiej wybrać maskę FFP2.