kontener

Kontenery – czy tylko do transportu?

Kontenery najczęściej kojarzą się nam z wielkimi prostokątnymi klocami ze stali do których Chińczycy ładują pełno swoich towarów, które są odbierane w Europejskich portach. Coraz częściej są one stosowane do innych rozwiązań. Kontenery wykorzystujemy coraz częściej w budownictwie. 

Czy kontenery służą tylko do transportu?

kontenerKontenery modułowe mogą być niezwykle tanim i solidnym budulcem wszelkiej maści pomieszczeń. Rozróżniamy wiele typów budowli z kontenerów. Mamy kontenery stróżówki, które świetnie się przydadzą np. na parkingach lub przy bramach zakładowych, gdzie możemy umieścić pracownika, który będzie zarządzał parkingiem lub pilnował zakładu pracy. Mamy też kontenery handlowe, które z powodzeniem mogą być kioskami czy salonikami prasowymi, ale i pełnoprawnymi sklepami. Kontenery sanitarne również są świetnym zastosowaniem na jakie pozwalają kontenery modułowe. Dzięki nim możemy zbudować np. toalety miejskie lub postawić toalety przy placu budowy. Produkcja kontenerów pozwala także na kontenery mieszkalne. Takie kontenery są coraz częstszą alternatywą wobec drogich mieszkań i domów, których ceny rosną z roku na rok. Czy w takim domu z kontenerów da się mieszkać? Zazwyczaj takie mieszkania z kontenerów były używane do sytuacji przejściowych jak np. dla poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych lub jako forma mieszkań dla najuboższych. Nowoczesne budownictwo modułowe i rozwijająca się architektura domów modułowych pozwala na stworzenie z nich pełnoprawnych nieruchomości, które w niczym nie ustępują, a nawet czasami przewyższają domy wybudowane przy użyciu metod budownictwa konwencjonalnego. Jak to jest możliwe? Otóż dzięki temu, że produkcja kontenerów jest obecna na skalę masową, to jest to materiał bardzo tani. Na rynku pojawiły się firmy, które postanowiły to wykorzystać i aranżują kontenery na pełnoprawne budynki mieszkalne. Każdy element możemy zaprojektować, a firma wykona go zgodnie z projektem, dostarczy na naszą posesję i złoży z nich dom.

Kontenery będą ocieplone, a w środku wyłożone kafelkami i np. płytami gipsowymi. Taki dom możemy w dodatku rozbudowywać w ramach potrzeb, a moduły dowolnie rozmieścić. Kontenery zatem już od dawna nie służą tylko i wyłącznie jako ogromne pojemniki do transportu lecz wytworzyła się z nich osobna gałąź budownictwa.