Konieczność stosowania płynu do centralnego ogrzewania

Razem z moją rodziną zawsze spędzamy nasze najpiękniejsze wakacje w domku letniskowym nad jeziorem. To dla nas prawdziwy odpoczynek i przyjemność. Jednak pewnego razu spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Wracając nad jezioro po zimie odkryliśmy, że ciężki mróz rozsadził naszą instalację grzewczą. Aby uniknąć takiej niespodzianki w przyszłości, postanowiliśmy lepiej zadbać o tę kwestię.

Stosowanie płynu do instalacji ogrzewania

najlepszy płyn do centralnego ogrzewaniaAby już nigdy nie powtórzyć takiej sytuacji, zdecydowaliśmy zasięgnąć porady u naszych sąsiadów i dowiedzieć się jak oni zabezpieczają swoje instalacje przed zimą. Wielu z nich poleciło nam używanie specjalnie przygotowanych do tego celu płynów. Jak jednak wybrać najlepszy płyn do centralnego ogrzewania? Poczytaliśmy o tym trochę w Internecie i znaleźliśmy mnóstwo informacji. Przede wszystkim płyn musiał wykazywać się odpowiednią temperaturą krzepnięcia i lepkością. Istotne jest też aby nie miał właściwości korozyjnych, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą instalację. Oczywiście płyn nie może być też palny i wybuchowy. Z przeczytanych przez nas artykułów wynikało, że najlepszy płyn do centralnego ogrzewania to glikol etylenowy lub propylenowy. Kilka osób zasugerowało nam jednak, że glikol etylenowy jest niestety bardzo szkodliwy dla środowiska i wysoce niebezpieczny dla organizmu ludzkiego, podczas gdy glikol propylenowy jest nieszkodliwy i łatwo rozkłada się w środowisku. To zdecydowanie przemawia na jego korzyść.

Mimo iż jeszcze nie podjęliśmy konkretnej decyzji, jesteśmy pewnie, że w tym roku na pewno użyjemy płynu do instalacji grzewczej przed zimą. To zapewni nam bezpieczeństwo i zaoszczędzi przykrych niespodzianek. Z pewnością znajdziemy najlepszy płyn do centralnego ogrzewania, który spełni nasze wymagania.