Jakie są rodzaje tłumaczeń?

Tłumaczenia między językami są bardzo skomplikowane i wymagają bardzo dobrej znajomości języka obcego. Wiele osób uważa, że tłumacz dostaje kartę z tekstem, który ma wytłumaczyć, a podczas tłumaczenia ustnego też posiada tekst, który ma przetłumaczyć.

druk cyfrowyJest to jednak bardzo skomplikowany proces, który wymaga ogromnej wiedzy od danej osoby, nie tylko językowej, ale również wiedzy z danej dziedziny. Ponadto tłumacz powinien mieć ogląd na to, jak należy podchodzić do tłumaczeń i jak je wykonywać, aby były dobre. Warto też dodać, że nie każdy tłumacz wykonuje wszystkiego rodzaju tłumaczenia.

Każdy poświęca się pewnej dziedzinie, chyba, że jest tłumaczem języka niszowego, gdzie tłumaczenia są skierowane na jeden tor, a ewentualne wyjątki nie stanowią większego problemu. Wyróżnia się wiele rodzajów tłumaczeń, a główny podział to oczywiście tłumaczenia ustne oraz tłumaczenia pisemne. Zarówno w przypadku tłumaczeń ustnych, jak i tłumaczeń pisemnych wyróżnia się dwa najtrudniejsze rodzaje tłumaczeń, a chodzi tutaj o tłumaczenia przysięgłe oraz tłumaczenia techniczne. Oba rodzaje takich tłumaczeń wymagają ogromnej wiedzy i specjalistycznego przygotowania. Tłumaczenia przysięgłe może wykonywać tylko osoba, która wcześniej przystąpiła do specjalistycznego egzaminu państwowego. Tłumaczenia przysięgłe wymagają wiedzy odnośnie prawa, a tłumacz przysięgły bierze udział w tłumaczeniu umów prawnych, podczas ślubów, a także procesów sądowych. Tłumaczenia techniczne są bardzo specyficzne, gdyż nie liczy się tylko wiedza odnośnie języka, czy słownictwo, ale również wiedza odnośnie danej dziedziny wiedzy. Same słówka rzucone w zdaniu mogą nie wystarczyć, zwłaszcza, jeśli temat jest nam zupełnie obcy.

Wyróżnia się też tłumaczenia literackie, które są bardzo specyficzne, gdyż tłumacz musi wziąć pod uwagę różnice kulturowe, co w przypadku tłumaczenia technicznego oraz tłumaczenia przysięgłego nie jest potrzebne. Tłumacz literacki musi pamiętać o tym, komu tłumaczy i czy t osoba posiada wiedze na temat danego kraju, o ile pojawiają się tam kwestie kulturowe, tradycje oraz obyczaje.

Źródło: http://www.gemra.pl

.