Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w fotowoltaikę może przynieść szereg korzyści. To nie tylko ekologiczny i ekonomiczny sposób na pozyskanie prądu, ale też ogromna oszczędność w dłuższej perspektywie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tej dziedziny i nowym rozwiązaniom istnieje wiele sposobów i możliwości zamontowania paneli fotowoltaicznych. 

Instalacja fotowoltaiki 

montaż paneli fotowoltaicznych świdnicaNajczęściej wybieraną lokalizacją na instalację paneli fotowoltaicznych są dachy domów. Głównymi kryteriami, które powinien spełniać taki dach, są możliwość zwrócenia paneli w południową stronę oraz brak zacienienia. Podłączenie paneli na dachu jest korzystne cenowo z uwagi na krótkie kable do instalacji, a dach zyskuje w ten sposób dodatkową funkcję. Pierwszym krokiem jest ocena stanu więźby dachu. Następnie przy montażu przytwierdza się ramę nośną do krokwi, a haki dostosowuje do wysokości dachówki. Duże znaczenie ma pochylenie paneli, którego kąt będzie zależał od sposobu wykorzystania energii. Może się jednak zdarzyć, że powierzchnia pokrywy domu będzie zbyt mała lub nieodpowiednia pod innym względem — można wybrać wówczas montaż na gruncie. Same panele zbudowane są z krzemu i wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii. Aby taki prąd mógł być wykorzystany w codziennym użytkowaniu, musi być zamieniony z postaci stałej na zmienną przez urządzenie zwane falownikiem. Każdemu, kogo interesuje montaż paneli fotowoltaicznych Świdnica oferuje wiele firm zajmujących się ich zakładaniem. Ciekawym rozwiązaniem są systemy podłączone do sieci elektroenergetycznej oraz posiadające magazyny energii, nazywane hybrydowymi.

Przy instalacji fotowoltaiki warto pamiętać, że minimalna odległość pomiędzy dwoma zamontowanymi panelami pozwalająca na rozszerzalność cieplną wynosi 5 mm. Ponadto stelaże powinny spełniać wymogi przepisów budowlanych, zwłaszcza w zakresie odporności na wiatr i śnieg. Dodatkowo nie należy modyfikować ramy lub innej części panelu fotowoltaicznego, bo może to skutkować utratą gwarancji.