Jak należy dbać o kostkę brukową?

Konserwacja kostki brukowej nie sprawia dużego problemu, jej ewentualne czyszczenie wykonuje się tylko raz w sezonie czyli wiosną. Jeżeli chcemy, aby nawierzchnia w naszym ogrodzie lub wokół domu była zadbana powinniśmy dbać o kostkę.

Czyszczenie oraz konserwacja kostki brukowej

Nawierzchniekostka brukowa wyszków wykonane z kostki brukowej są niezwykle odporne nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne. Zima jest jednak dla nich najcięższym okresem. Jeżeli nawierzchnia będzie ułożona prawidłowo nic się jej nie stanie, ale przydadzą się jej „wiosenne porządki”. Jedyną konserwacją jaką będzie wymagać nasza kostka z początkiem wiosny to dokładne zamiecenie. W większości przypadków to wystarcza. Gdy zakupiona przez nas kostka nie była impregnowana fabrycznie warto zaraz po jej wykonaniu zainwestować w jej zabezpieczenie przy pomocy specjalnych preparatów. Jeśli tego nie zrobiliśmy a po zimie okaże się, że kostka brukowa wyszków jest silnie i trwale zabrudzona może się okazać, że będzie ona wymagać poważniejszego czyszczenia. Myjka ciśnieniowa lub twarda szczotka może nie wystarczyć i będziemy musieli posiłkować się chemią, nawet tą bardziej agresywną. Jednak w takim przypadku warto skonsultować się z fachowcem, aby nie uszkodzić kostki. Każde czyszczenie niesie za sobą skutki uboczne, czyli wypłukanie fug, ale naprawa tego jest bardzo prosta. Wystarczy uzupełnić ubytki tak jak w przypadku nowej kostki, czyli wziąć piasek, zasypań nim naprawianą powierzchnię i rozprowadzić za pomocą szczotki. Pielęgnacja kostki nie wymaga od nas dużego poświęcenia, wystarczy ją tylko zamieść po zimie.

Jeżeli chcemy, aby nasza kostka brukowa cały czas pięknie wyglądała, należy o nią zadbać, szczególnie po okresie zimowym. Jeśli to zaniedbamy nawierzchnia Będzie wyglądać nieestetycznie a przez to ucierpi wizerunek naszej posesji.