Jak karuzelą uatrakcyjnić plac zabaw?

 

Jak powszechnie wiadomo, dzieci uwielbiają zabawy. Niestety coraz częściej wybierają rozrywkę na smartfonach i tabletach, kosztem tej na świeżym powietrzu. Mimo wszystko dobrze wyposażone place zabaw nadal przyciągają do siebie najmłodszych. Ciężko jest się oprzeć wysokiej zjeżdżalni i szybkiej karuzeli.

Radość z nowej karuzeli

karuzela plac zabawObecnie architekci placów zabaw nie mają łatwego zadania. Muszą konkurować ze światem wirtualnym, który coraz bardziej nęci młodzież. Kiedyś dzieci musiały zadowolić się budowaniem zamków z piasku – dziś gry oferują niczym nieograniczoną możliwość budowania zamków z pikseli i zabawę w nich. Wiele gmin niestety oszczędza na placach zabaw, idąc za głosem skarżących się na hałasy mieszkańców. Niektórzy dorośli zapomnieli, jak to jest być dzieckiem. Dzieciom trzeba okazać trochę wyrozumiałości. Takie atrakcje jak lina, drążek, zjeżdżalnia, huśtawka, karuzela plac zabaw powinien mieć w swoim wyposażeniu, aby w ogóle był brany pod uwagę, przez wymagającego krytyka, jakim jest dziecko. Berbeć z pewnością doceni starania dorosłych i da upust radości z nowej karuzeli. Dobra karuzela powinna przede wszystkim być stabilna, osiągać dającą satysfakcję prędkość, która jednocześnie nie jest zagrożeniem. Czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie dzieciństwo bez zabaw na karuzelach? Zarówno te na placu zabaw, jak i te ogromne, w wesołym miasteczku, zapierały dech w piersiach. Kręcąc się dziecko zapomina o całym świecie i wyobraża sobie wręcz, że może się unieść wysoko nad ziemię. Cudowny jest świat dziecięcych marzeń. Jednak my, jako dorośli, musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszych podopiecznych. Obiekty rozrywkowe powinny zostać wykonane z najwyższej jakości materiałów, nieszkodliwych dla zdrowia. Jako iż place zabaw znajdują się na zewnątrz, nie mniej istotna jest ochrona przed różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Szkoda by było, gdyby huśtawka przerdzewiała po pierwszych śniegach i odwilży. Pamiętajmy także o obowiązku regularnego przeglądu placów. Kontrola ekspertów raz na jakiś czas zapobiegnie ewentualnym problemom.

Place zabaw, wydawać by się mogło, odeszły do lamusa. Nie jest to jednak prawda. Młodzież po prostu stawia  wyżej poprzeczkę. A zaledwie niektórzy dorośli są w stanie jej dosięgnąć. Tylko niektóre, najlepsze firmy potrafią zaspokoić rosnące wymagania dzieci w kwestii rozrywki. Place zabaw, nowocześniejsze i wytrzymalsze, kiedy na dworze ładna pogoda, to nadal ulubiona rozrywka tych nieco starszych i najmłodszych.