http://www.ani-mar.pl

Jak dzielimy opakowania?

Podział opakowań można rozpatrywać poprzez zagadnienia styku opakowań z towarami. I z tego względu opakowania dzielimy na opakowania bezpośrednie, które stykają się bezpośrednio z towarami, chronią towary przed wpływami zewnętrznymi, należą do nich np. torebki papierowe. A także opakowania pośrednie, które służą do ochrony towarów opakowanych bezpośrednio i samych opakowań, chroniąc towar również przed uszkodzeniami mechanicznymi przed wpływami atmosferycznymi, kradzieżą.

Odgrywają też ważną rolę w czasie transportu i przechowywaniu, należą do nich skrzynie, klatki oraz opakowania kartonowe. Inny podział dzieli opakowania w zależności od przeznaczenia rozróżniamy opakowania. I tak wyróżniamy opakowania jednostkowe,

http://www.ani-mar.pl
Źródło: http://www.ani-mar.pl

które zawierają określoną ilość towarów sprzedawaną w handlu detalicznym, opakowania takie powinny umożliwić rozpoznanie opakowanej jednostki, oznaczone są poprzez druk offsetowy. Opakowania zbiorcze to następny rodzaj opakowań, które zawierają od kilku do kilkudziesięciu opakowań jednostkowych, pełnią funkcję ochronną, nie są one przeznaczone dla konsumentów, choć zdarza się, że trafiają w przypadku dużej ilości opakowań jednostkowych takich jak napoje, cukier. Kolejne to opakowania transportowe – obejmują ilości towarów, które są najwłaściwsze do wykonywania czynności manipulacyjnych i ułatwiają transport, mogą to być opakowania bezpośrednie i pośrednie. Opakowania dzielimy także ze względu na materiał, z którego są zrobione. I w tej kategorii mamy opakowania drewniane, do których zaliczamy: skrzynie, klatki, pojemniki, kosze. Opakowania metalowe takie jak puszki, kanistry, beczki, wiadra, konwie, pudełka, pojemniki, skrzynie, tuby, folie. Opakowania kartonowe czyli popularne kartony, tektura, sklejka tekturowa wielowarstwowa. Opakowania szklane stosuje się do pakowania artykułów żywnościowych. Zaliczamy do nich: butelki, słoiki, słoje, balony, ampułki. Opakowania z tworzyw sztucznych są w różnych formach np. płaty folii, torbach, worków, opakowań grubościennych.  Opakowania z tkanin – takimi opakowaniami są worki produkowane z juty, lnu, konopi i wiskozy.