Groźna choroba z Lyme, czyli borelioza

Borelioza jest groźną chorobą, która dotyka wielu układów organizmu. Wywoływana jest przez spiralne bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszone na człowieka przez kleszcze. Czasem choroba ujawnia się od razu, niekiedy jednak pierwsze objawy mogą pojawić się kilka miesięcy lub nawet – kilka lat – od momentu zakażenia. Symptomy zwykle są niespecyficzne i wynikają z upośledzonego funkcjonowania różnych układów organizmu.

Borelioza- badania diagnostyczne

kki badanieNa początkowym etapie borelioza może objawiać się rumieniem wędrującym, czyli przejściowym zaczerwienieniem skóry i objawami zbliżonymi do grypy (gorączka, ból głowy, osłabienie, bóle mięśni i stawów). Gdy bakterie rozprzestrzenią się po całym organizmie, do obrazu klinicznego dołączają się kolejne, coraz bardziej dokuczliwe i niebezpieczne symptomy. Zalicza się do nich zapalenia stawów, zaburzenia rytmu serca, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, a nawet – uszkodzenia nerwów, zaburzenia pamięci, obniżenie nastroju. Pomimo szeregu profesjonalnych badań laboratoryjnych, diagnostyka boreliozy wciąż jest trudna. Coraz większe nadzieje wiąże się z wykrywaniem w surowicy pacjenta krążących kompleksów immunologicznych anty Borrelia burgdorferi – tzw. kki-badanie umożliwia wykrycie przeciwciał przeciwko bakterii w surowicy pacjenta. Test ten zalicza się do badań uzupełniających, które wykonuje się w przypadku trudności diagnostycznych. Dotyczy to pacjentów, u których standardowymi testami serologicznymi nie wykryto specyficznych przeciwciał. Badanie to nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.

Borelioza nie jest całkowicie wyleczalna. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i metod leczniczych, możliwe jest zminimalizowanie jej objawów do tego stopnia, aby komfort życia pacjenta był bardzo dobry. Aby podjąć jakiekolwiek działania, potrzebna jest jednak sama diagnoza boreliozy. Badanie kki może pomóc usprawnić ten proces.