wentylacja

Gdy naturalna wentylacja nie wystarcza

Wentylacja, chociaż tego określenia używa się stosunkowo niedługo, jest procesem, który towarzyszy ludzkości od wieków. Od momentu, kiedy tylko pojawiły się pierwsze prymitywne domy, to właśnie ona usuwa z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze, dostarczając jednocześnie do jego wnętrza powietrze świeższe i jednocześnie zdrowsze.

wentylacjaBez względu na to, ile osób mieszka w domu i jakie czynności tam są wykonywane, powietrze zawsze wymaga wymiany. Już samo nasze oddychanie zanieczyszcza powietrze i sprawia, że staje się ono dla nas mniej zdrowsze. Do tego dochodzą jeszcze zapachy pochodzące na przykład z kuchni, czy z perfum. To wszystko sprawia, że bez wentylacji nie moglibyśmy mieszkać w naszych domach. I odbywa się ona rzeczywiście, między innymi za pośrednictwem nieszczelnych drzwi czy okien. Jak kształtuje się wentylacja naturalna w danym momencie, decydują występujące na dworze czynniki atmosferyczne. A co jeśli nie chcemy się od nich uzależniać?
Wówczas najlepszym rozwiązaniem stają systemy wentylacji mechanicznej. Może być ona bądź wywiewna, bądź nawiewno-wywiewna.Wywiewna pomaga nam w usuwaniu powietrza z pomieszczenia. Nawiewno-wywiewna także w jego doprowadzaniu. Wentylator swoją pracę dostosowuje również do warunków panujących w danym domu, czy mieszkaniu. A te uzależnione są między innymi od ilości osób. W ten sposób wentylator zapewnia nam optymalną jakość powietrza dla całej rodziny.

A gdy już decydujemy się na wentylację mechaniczną, to warto zastanowić się, czy nie zrobić kroku naprzód tak jak mieszkańcy Wrocławia i nie zainwestować w rozwiązanie, jakim jest klimatyzacja. Pozwoli ona także chłodzić, bądź ogrzewać temperaturę powietrza, dbając jednocześnie o jego optymalną wilgoć. A gdy do tego będzie dołączona rekuperacja, rozwiązanie będzie też atrakcyjne finansowo.