Funkia blue o niebieskich liściach

Funkie, które sadzimy w naszych ogrodach są bylinami o bardzo ozdobnych liściach. Rośliny te sprowadzone zostały do Europy z Dalekiego Wschodu, gdzie rosną w cienistych i wilgotnych lasach oraz na niedostępnych zboczach górskich. Dzięki temu, że roślina ma wiele ciekawych odmian zyskała bardzo dużą popularność.

Niebieska odmiana hosty

hosta blue angelFunkia to roślina chętnie wybierana do różnego rodzaju kompozycji ogrodowych. Przez prace hodowlane jakie prowadzone są na całym świecie uzyskano wiele różnorodnych i ciekawych odmian tej rośliny. Jedna z nich ciesząca się dużą popularnością została wyhodowana przez Paula Aden’a w roku 1986. Połączył on odmianę Aden 365 i Aden 361. W taki sposób powstała funkia blue angel. Roślina ta bardzo szybko rośnie oraz charakteryzuje się dużą żywotnością. W swoim gatunku wytwarza jedne z największych liści. Liście osiągać mogą nawet 40 centymetrów długości i 30 centymetrów szerokości. Mają one kształt jajowaty lub sercowaty. Rozrośnięta kilkuletnia roślina może mieć nawet 1 metr wysokości i 2 metry szerokości. Jedną z najbardziej ciekawych odmian jest właśnie hosta blue angel ze względu na niebieską barwę liści. Niektórzy opisują ten kolor jako wodę morską. Kolor ten utrzymuje się przez cały okres wegetacyjny i jest niezmienny. Okres kwitnienia przypada na lipiec i wtedy roślina wytwarza dzwonkowate kwiaty o jasno lawendowym kolorze. Ogólnie uważa się, iź funkie nie mają zjawiskowych kwiatów. Lecz w przypadku tej odmiany obficie kwitnące rośliny wyglądają bardzo zjawiskowo.

Choć z reguły funkie nie wymagają zbyt wiele ta odmiana ma swoje specyficzne potrzeby. Aby prawidłowo rosnąć musi być posadzona w miejscu cienistym o dużej wilgotności podłoża. Dobrze jest także aby ziemia była zwięzła i miała w sobie dużo próchnicy. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na promienie słoneczne i może dojść do poparzenia liści.