Falcowanie, czyli jak powstają książki

W języku polskim istnieją różne dziwne słowa, uznawane jako fachowe dla danej branży. Często przewijają się one w naszym życiu codziennym, a my traktujemy je jako jakiś wyraz z języka obcego, który znamy ze słyszenia, ale kompletnie nie wiemy, co oznacza. Taki słowem jest na przykład falcowanie. Niby z czymś się kojarzy, ale ciężko powiedzieć z czym.

Co oznacza słowo falcowanie

falcerkiJest czasami takie dziwne uczucie, kiedy słyszymy coś po raz setny, nie wiedząc tak naprawdę o co chodzi. To tak jak na przykład z zagranicznymi piosenkami. Nucimy je, często nawet znając niektóre słowa, ale bez znajomości ich znaczenia. W naszym języku istnieje sporo słów, które czasami traktujemy jak te piosenki. Używa się ich wokół nas, ale my nie wiemy o co chodzi. Szczególnie pojawia się to w przypadku słownictwa fachowego. Dajmy na to takie słowo jak falcowanie. Niby coś tam kojarzymy, ale nie wiadomo z czym. A falcowanie to nic innego jak sposób powstawania książek. Tak. To nie są żarty. Maszyny, które składają podrukowane arkusze tak, aby powstała książka to falcerki inaczej zwane złamywarkami. Istnieją oczywiście różne rodzaje falcerek, w zależności od tego, z jakim typem wydruku książki mamy do czynienia. Sama maszyna jest w stanie złożyć książki w różnych proporcjach w dowolnych kierunkach. Jest to bardzo inetresujące odkrycie. Tym bardziej, że pewnie czasami przy lekturze jakiejś książki nachodziła nas refleksja, w jaki sposób złożono pojedyncze kartki tak, aby stały się one trwałą całością. 

Warto być ciekawym świata. Bardzo inetersujące może okazać się na przykład poszukiwanie znaczeń nieznanych nam słów. Przykładowo takie słowo jak falcowanie doprowadza nas do sposobu powstawania książek. Za pomocą falcerki bowiem składa się książki właśnie.