gruntowy wymiennik ciepła

Ekologiczne ogrzewanie budynków – gruntowy wymiennik ciepła

gruntowy wymiennik ciepłaOgrzewanie domów jednorodzinnych to zawsze duży koszt dla właścicieli. Dlatego poszukują oni możliwości tańszego ogrzania pomieszczeń czy systemów klimatyzacyjnych w konkurencyjnych cenach. Dużą popularnością cieszy się wentylacja z odzyskiem, która pozwala na odzyskiwanie części energii cieplnej z raz już ogrzanego powietrza.

Z kolei nowoczesne rekuperatory, które często już można spotkać także w domach jednorodzinnych, pozwalają na odzyskiwanie energii między innymi z nagrzanej wody, która została wykorzystana np. do mycia, a następnie znalazła się w kanalizacji. Taką energię można ponownie wykorzystać choćby do ogrzania budynku, a koszt jej pozyskania jest dużo niższy niż energia pochodząca ze spalania węgla czy gazu.
W nowoczesnych domach pojawia się coraz więcej rozwiązań technologicznych, które wykorzystują bardzo ekologiczne pomysły. Pozyskiwanie energii słonecznej czy wiatrowej robi się swoistym standardem, a dzięki rekuperatorom nawet raz podgrzana woda może być ponownie wykorzystana, a jej ciepło może ponownie ogrzewać pomieszczenia.
Gruntowy wymiennik ciepła, w przeciwieństwie do wymienionych wcześniej urządzeń, czerpie energię bezpośrednio z ziemi. Cały system oparty jest na prostej zasadzie: ziemia zdecydowanie wolniej się nagrzewa niż powietrze, podobnie wolniej niż powietrze się ochładza w czasie wybranych pór roku, dlatego wymiennik ciepła korzysta z tej różnicy temperatur i przekazuje energię cieplną, pozyskaną z ziemi. System oparty o ciepło ziemi może służyć do ogrzewania w zimie, wspiera także schładzanie pomieszczeń latem, działając jak klimatyzator.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej temperatury cały system wykorzystujący gruntowy wymiennik ciepła dodatkowo nawilża lub osusza powietrze, zapobiegając jednocześnie rozwojowi bakterii i grzybów w systemie wentylacyjnym..