Dysze stosowane w ciśnieniowym udraznianiu kanalizacji

Stosowanie metody ciśnieniowej podczas płukania kanalizacji niesie za sobą konieczność używania nowoczesnego sprzętu. Bez niego szybko przeprowadzona operacja nie byłaby możliwa, a uciążliwy zator nie mógłby zostać usunięty. Do akcesoriów szczególnie często stosowanych w udrażnianiu rur należą dysze zdolne przenosić wysokie ciśnienie wody.

Dysze czyszczące i płuczące kanalizację

dysze ciśnienioweIch obecność to nieodzowna część tak zwanej metody wuko, czyli udrażniania rur i kanałów metodą ciśnieniową. Jednym z ich rodzajów są dysze płuczące skupiające całą energię działania na czyszczeniu dna kanału. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zalegającego w kanale piachu oraz kamieni. Kolejne dysze ciśnieniowe stosowane w udrażnianiu to różnorakie wersje obrotowe. Można usunąć za ich pomocą osady stałe, tłuszczowe oraz małe korzenie. Ich zaletą jest przenoszenie bardzo dużej energii uderzeniowej strumienia wody, dzięki której udrażnianie osadów przywartych do ścian kanału jest przeprowadzane bardzo sprawnie. Oprócz dysz pracujących ze strumieniem wody często spotkamy się ze stosowaniem specjalistycznych dysz przeznaczonych do usuwania opornych korzeni i złogów tłuszczowych. Jest ona także oparta na zasadzie obrotowej i wyposażona w wirujący łańcuch oraz ekspandery z nożami szybko usuwające oporne zanieczyszczenia. Dzięki zastosowaniu tego typu specjalistycznych urządzeń możliwa jest także renowacja całego kanału.

Dysze przenoszące duże ciśnienie wody, to podstawowa broń w walce z wieloma rodzajami osadów i zatorów kanałów kanalizacji sanitarnej. Operatorzy urządzeń dobierają ich wielkość do rozmiaru kanału oraz stopnia jego zatkania. W tym celu, do akcji wkraczają także hydrauliczne maszyny do skracania lub całkowitego usuwania zatorów korzeniowych.