Drukarki typu stack jako jeden z typów drukarek flexograficznych

Pięć typów drukarek stosowanych do druku fleksograficznego to drukarki typu stack, drukarki wykorzystujące centralny cylinder dociskowy (CIC), drukarka liniowa, drukarki gazetowe i dedykowane drukarki fleksograficzne wykorzystujące  4, 5, lub 6 kolorów. Wszystkie pięć typów wykorzystuje cylinder główny, a także cylinder pomiarowy zwany anilox, który nakłada tusz na płytę i tusz. Niektóre prasy używają trzeciej rolki, a w niektórych przypadkach również dodatkowe przyrządy poprawiające rozkład atramentu.

Drukarki rzędowe są popularnym rodzajem drukarek flexograficznych

drukarki flexograficzneDrukarka flexograficzna typu stack (rzędowa) charakteryzuje się jednym lub więcej stacjami stanowisk drukarskich rozmieszczonych pionowo po obu stronach ramy prasy. Każdy stos ma swój własny cylinder, który drukuje jeden kolor. Wszystkie stacje są napędzane wspólnym napędem. Drukowanie przy pomocy stosów jest łatwe do skonfigurowania; można także drukować obustronnie w jednym przebiegu; drukarki flexograficzne typu stack mogą być zintegrowane z nawijarkami, i urządzenia powlekającymi. Są bardzo popularne przy produkcji  opakowań kartonowych. Wadą drukarek flexograficznych tego typu jest słaba jakość zapisu. Pozycja obrazu na każdym wydrukowanym arkuszu nie jest tak spójna, jak w wielu innych typach drukarek. Tusze stosowane w druku fleksograficznym są bardzo podobne do tych znajdujących zastosowanie przy wklęsłodruku, ponieważ cechują się one szybkim suszeniem i mają małą lepkość.

Tusze rozprowadzane są tak, aby leżeć na powierzchni niepochłaniających substratów podłoża i zestalać się po usunięciu rozpuszczalników. Rozpuszczalniki usuwa się za pomocą ciepła, lub za pomocą promieniowania uv. Atramenty te składają się z barwników, które mogą być pigmentami i rozpuszczalnymi barwnikami, jak również lepiszczami  i różnymi rozpuszczalnikami.