Domy energooszczędne, czy się opłaca?

Dom pasywny, to rodzaj bardzo oszczędnego domu. Dzisiaj chyba na każdym forum dla ludzi chcących wybudować taki dom jest co najmniej kilkadziesiąt tematów związanych właśnie z domami pasywnymi. Domy pasywne to rodzaj domów, gdzie metr kwadratowy domu można ogrzać maksymalnie 15 kilowatogodzinami energii.

Domy energooszczędne – w jakiej technologi się wykonuje?

domy energooszczędnePoniżej tego jest dom ekologiczny, a jeszcze niżej jest zwykły dom. Domy energooszczędne to dawniej były tylko domy murowane. Dzisiaj technologia pozwala trochę pomieszać . Już domy szkieletowe mogą być pasywne, ale również dom murowany może być jako domy prefabrykowane z gotowych elementów, które należy przywieźć i połączyć. Widziałem takie domy w Solcu, gdzie najpierw były przywiezione ściany, postawili je na fundamentach, później się wzięli za strop, dach i tak w przeciągu trzech miesięcy wszystko stało tak, jak powinno. Czy jednak domy pasywne są opłacalne? Moim zdaniem tak. Dopłacamy co prawda do budowy sporo, ale później płacimy mniej za ogrzewanie. Ktoś mógłby powiedzieć, że jednak za to płacimy większe raty kredytu. Owszem, ale kredyt przeminie, a my będziemy i tak mniej płacili za ogrzewanie. Dom pasywny może być w łatwy sposób również przystosowany do bycia samowystarczalnym, jednak moim zdaniem tutaj powinniśmy poczekać do mocniejszych akumulatorów, na których będziemy mogli spokojnie przechować pokaźną ilość energii elektrycznej.

Gdyby to doszło do skutku, to nie musielibyśmy się martwić, że skumulowana energia poszła w „gwizdek”, tylko czeka na czas, kiedy po prostu się przyda, a przydać się może choćby w zimę w nocy, kiedy wyłączą nam prąd, a mamy tylko ogrzewanie elektryczne.