Dobrze zaprojektowany basen

Regularne pływanie bardzo dobrze wpływa na kondycję fizyczną całego ciała. Dzięki regularnym wizytom na pływalni możemy także zregenerować uszkodzone ścięgna i mięśnie. Niestety nie każdy ma w swoim mieście dobrą pływalnie, dlatego ważne jest to, aby takich obiektów powstawało jak najwięcej na terenie całego kraju.

Jak zaprojektować basen?

projektowanie basenówProjektując pływalnie musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach, bez których żadna dobra pływalnia nie może powstać. Projektowanie basenów powinniśmy zacząć od rozplanowania wszystkiego logistycznie, tak aby do każdego elementu wchodzące w skład pływalni był łatwy dostęp. Projektując szatnie na basenie musimy zrobić to tak, aby było do niej wejście zarówno od strony basenów, jak i recepcji. Dzięki temu będziemy mogli wejść do szatni w ubraniach, a później w stroju kąpielowym wyjść prosto na basen. Przejście z szatni na basen powinny być wyposażone w prysznice. Jeśli projektujemy pływalnie na której będzie kilka basenów, to powinny być one o różnej głębokości, co pozwoli na korzystanie z basenu ludziom o różnych umiejętnościach pływackich. Baseny muszą być tak zaprojektowane, aby spełniały wszystkie normy bezpieczeństwa, ponieważ w innym wypadku pływalnia nie zostanie oddana do użytku publicznego. Projektując basen musimy także pamiętać o tym, że z naszej pływalni będą korzystać ludzie w różnym wieku, więc wszystko musi być dopasowane zarówno dla dzieci, jak i osób starszych.

Jeśli nie posiadamy uprawnień projektanta z zakresu projektowania pływalni, to projektu nie możemy wykonać samodzielnie. Powinniśmy znaleźć biuro projektowe, które wykona dla nas taki projekt. Oczywiście my także mamy wpływ na efekt końcowy, ponieważ możemy współpracować z projektantem podczas tworzenia tego projektu.