Dachy wykonywane z wiórów osikowych – zalety

Stare metody pokrywania dachów znowu stają się modne. Okazuje się, że były to metody nie tylko wytrzymałe, ale ich żywotność była znacznie większa. Takie dachy bez konserwacji mogły wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat. Wśród dachów popularność zyskują dachy z wiórów osikowych.

Tradycyjne pokrycia dachowe na nowoczesnych budynkach

dachy wykonywane w NadarzynieStrzecha czy gonty drewniane są droższe niż wióry, dlatego nic dziwnego, że takie dachy też są wybierane. Jest to pokrycie dachowe zaczerpnięte z życia naszych przodków. Kiedyś taki materiał był niezwykle popularny w całym kraju. Na pewno zaletą takiego dachu jest jego niepowtarzalny wygląd. Dach wygląda naprawdę znakomicie, a do tego wyróżnia się na tle tradycyjnej zabudowy. Wióry osikowe są strugane z drewna osikowego. Wykorzystuje się do tego specjalne płaty drewna. Może to być nie tylko osika, ale również topola czy olcha. Grubość wiórów osikowych to około 4 do 5 cm. Tego typu dachy wykonywane w Nadarzynie pojawiają się częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wióry osikowe powinny być przybijane w 5 do nawet 12 warstw. Zwykle jest to ok. 8 warstw. Poszycie dachowe można wcześniej odeskować albo zastosować tylko łaty. Dużą zaletą takiego dachu jest to, że jego ciężar jest naprawdę niewielki. Oczywiście ciężar dachu zależy m.in. od tego jak wiele warstw zostanie wykonanych na dachu. Dach można wykonać nawet na tradycyjnej więźbie. Kąt nachylenia takiego dachu z wiórów osikowych powinien wynosić od 40 do 45 stopni.

Pokrycie z wiórów można już stosować tak naprawdę od 30 stopni, ale wtedy trzeba wykonać nieco więcej warstw. Dach musi zostać odpowiednio zaimpregnowany oraz trzeba poddawać go stałej konserwacji. Jego wytrzymałość jest duża. Wbrew pozorom dach z wiórów osikowych może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, jeśli odpowiednio się o niego zadba.