Czym jest kurs wspinaczki skalnej?

Ośmiotysięczniki zostały zdobyte dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, sile fizycznej, psychicznej i sprzyjającym oknom pogodowym, jednak nie oznacza to końca ataków szczytowych być może w lepszym stylu! Aby plan się ziścił, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, które w przypadku wejścia na góry takie jak K2, możne trwać wiele lat.

Kurs wspinaczki skalnej na początek

kurs wspinaczki skalnejWspinanie się po naturalnych formach skalnych jest najlepszym rozwiązaniem dla początkujących, a kurs wspinaczki skalnej powinien być pierwszym krokiem, który należy przysłowiowo odhaczyć. Szorstki i zimny kamień pod palcami do najlepszy przyjaciel kursantów – właśnie to ciągnie ludzi w góry. Na sam początek przygody ze wspinaczką polecane są ścianki wspinaczkowe, tam obsługa przedstawi podstawy asekuracji i podstawy technik wspinaczkowych. Po kilkunastu wejściach najczęstszym krokiem jest kurs wspinaczki skalnej, zawierający wszelką wiedzę wspinaczkową w dużej pigułce. Wspinaczka na naturalnych skałach i w otoczeniu natury znacznie różni się od wspinania na sztucznych ściankach. Nie tylko czynniki pogodowe są różnicą, lecz zmienne formy skalne, do których należy dopasować technikę i styl wspinania. Brak wyznaczonej kolorem ścieżki i wygodne w uchwycie rączki to już przeszłość. Podczas kursu wspinaczki skalnej drogę wyznacza forma skały, a niekiedy należy odnaleźć ją samemu, dzięki temu szybciej przyswajane są umiejętności wspinania na wędkę, zjazdów na linie, wspinania na drogach wielowyciągowych a asekuracją własną i wiele innych. Udział w kursie skałkowym przygotowuje do samodzielnego wspinania w rejonach skałkowych niemających charakteru wysokogórskiego. 

Wspinaczka skałkowa jest przede wszystkim aktywnością na świeżym powietrzu, która szlifuje wiele umiejętności – nie tylko tych związanych ze wspinaczką. Pokonywanie słabości oraz przesuwanie granic możliwości organizmu w parze z wyjątkowymi krajobrazami to połączanie relaksu z nauką samego siebie.