Co to jest podologia?

 

Podologia to część medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Obecnie podologia jest również dziedziną kosmetologii i zajmuje się dolegliwościami zewnętrznymi stopy typu: wrastające paznokcie, grzybicze i popękane pięty oraz wszystkimi przypadłościami związanymi z estetycznym wyglądem stóp.

Czego uczy szkolenie podologiczne?

szkolenia dla podologówPodolodzy zajmują się pielęgnacją zarówno stóp zdrowych, jak i zagrożonych chorobami, szczególnie dotyczy to osób chorych na cukrzycę lub niewydolność układu krwionośnego. Szkolenia dla podologów są najczęściej organizowane przez placówki medyczne lub zbliżone, ze względu na duży zakres materiału anatomicznego i dermatologicznego. Anatomia i fizjologia stóp, rodzaje deformacji i wpływ ich degenerację śródstopia to podstawowe informacje, jakie adepci podologii zdobywają na początku. Dopiero po przyswojeniu konkretnych procedur związanych z przeprowadzaniem zabiegów zaczyna się nauka pedicuru podologicznego. Do zakresu czynności związanych z praktyczną pracą należą: usuwanie modzeli, nagniotków i odcisków, zabezpieczanie pękających pięt i rozpadlina oraz zmniejszanie płytki paznokciowej i wałów przypaznokciowych. Ponadto szkolenie podologiczne obejmuje schematy powstawania hiperkeratoz, a także odciążenia pozabiegowe. W trakcie nauki adepci zapoznają się z możliwością korzystania z pracy z dłutem, skalpelem oraz frezarką. Dodatkowo poruszane są zagadnienia związane z wrastającymi i wkręcającymi się paznokciami oraz możliwości likwidowania ich przy pomocy klamer ortonoksyjnych.

Wszystkie szkolenia oprócz wiedzy teoretycznej obejmują również zajęcia praktyczne, które pomagają bliżej zapoznać się z problemami podologicznymi pacjentów. Przekazywane są również informacje na temat zasad BHP, niezbędnych do prowadzenia gabinetu kosmetycznego.