Ceramika tradycyjna, czyli cegły i pustaki ceramiczne

Jedną z metod budowy ścian zewnętrznych jest wykorzystanie ceramiki tradycyjnej. Korzysta się tutaj z takich materiałów jak cegły oraz pustaki ceramiczne. Te materiały wyrabiane są z piasku, gliny, iłów i oczywiście z wody. Potem wypala się masę w odpowiednim kształcie w bardzo wysokiej temperaturze.

Materiały ceramiczne do budowy ścian zewnętrznych domów

materiały budowlane dostępne w BydgoszczyTak powstają zarówno cegły jak i pustaki wykorzystywane później w budowie domów. Z ceramiki można wykonać zarówno elementy pełne jak i drążone. W elementach pełnych nie ma dodatkowych otworów. Ich wielkość zazwyczaj jest nie większa niż 15% powierzchni podstawy. Takimi materiałami pełnymi są np. cegły budowlane. W elementach drążonych występują już otwory. Wielkość takich elementów wynosi od 15 do 60% powierzchni podstawy. Do tych materiałów można zaliczyć nie tylko pustaki, ale również cegły modularne, kratówki czy dziurawki. Zwykła ceramika idealnie nadaje się do budowy grubych spoin. Tego typu materiały budowlane dostępne w Bydgoszczy można kupić w korzystnych cenach – zwłaszcza jeśli zamawia się dużo materiałów jednocześnie. Wtedy można liczyć na korzystne rabaty. Ceramika montowana jest za pomocą tradycyjnej zaprawy. Mowa o zaprawie cementowo-wapiennej. Czasami stosowana jest również specjalna zaprawa ciepłochronna. Dzięki zaprawom ciepłochronnym można znacznie poprawić termoizolacyjność przegród.

W ścianach ceramicznych zawsze muszą zostać wypełnione pionowe spoiny. Jeśli chodzi o kolejne warstwy nakładania cegieł czy pustaków, to zawsze należy robić to z odpowiednim przesunięciem. Przesunięcie warstw powinno wynosić od 8 do 10 cm. Dzięki temu ściana zewnętrzna będzie mocna i stabilna, odporna na wiele różnych czynników. Ściany można budować samemu, ale możliwe jest też skorzystanie z profesjonalnych usług firm budowlanych.