Brak kopii zapasowej

Pracuję w dużej firmie, która zajmuje się sprzedażą mebli na rynku krajowym i zagranicznym. Mamy dużo kontrahentów i zamówień, co za tym idzie tworzymy dużą bazę danych i plików. Ostatnimi czasy padły serwery i mieliśmy problem z odzyskaniem poszczególnych plików. Trzeba było dużo czasu poświecić, by je odtworzyć.

Zrobienie kopii zapasowej

kopia zapasowa plikówSzef w porozumieniu z informatykiem doszli do wniosku, ze musimy częściej robić kopię zapasową plików, które posiadamy na komputerach. Ostatnie pliki musieliśmy odtwarzać właśnie z powodu braku kopii. Sama kopia zapasowa plików była zazwyczaj robiona na pendrive. Teraz też informatyk postanowił robić na nim kopię, z każdych komputerów. W ten sposób każdy pracownik, pracujący przy komputerze musi posiadać pendrive z kopią zapasową. W moim przypadku zrobienie kopii zajmuje bardzo dużo czasu, gdyż mam naprawdę dużo pojemnych plików. Zajmuję się robieniem sprawozdań ze sprzedaży, a także analizy klientów. Teraz, gdy informatyk robił kopię, to zajęło mu to cztery godziny. Na szczęście w tym samym czasie można spokojnie pracować na komputerze, więc nie muszę martwić się postojem w pracy. Swój pendrive trzymam w szufladzie, na klucz. Taki mamy wymóg od szefa i każdy tego pilnuje. Nie mogą przecież wyciec jakiekolwiek dane. Gdyby do tego doszło mielibyśmy duży problem z prawem, a tego byśmy na pewno nie chcieli. W ten sposób każdy musi pilnować plików komputerowych.

Każdy ma już zrobioną kopię zapasową, więc nikt nie musi się martwić, że podczas jakieś awarii, zostaną usunięte pliki. Ciężko jest je bowiem odtwarzać. Zajmuje to dużo czasu, a przecież mamy do wykonania jeszcze bieżącą pracę, której przecież nikomu nie możemy powierzyć. Ja bardzo się cieszę, że mam już zrobioną kopię zapasową plików, inni zresztą też.