Badanie wzroku i wybór okularów w salonie optycznym

Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się w każdym wieku. Jeśli zauważyliśmy, że nasze oczy mają problem z zobaczeniem czegoś, co znajduje się w oddali lub bardzo blisko, to warto udać się najpierw do salonu optycznego. W salonach optycznych możliwe jest wykonanie badania wzroku bez czekania w długiej kolejce u okulisty.

Popularne wady wzroku: krótkowzroczność i dalekowzroczność

salon optyczny bydgoszczZapisanie się u okulisty na NFZ wiąże się nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na wizytę. W salonach optycznych nie ma tego problemu. Badanie wzroku w salonie często jest bezpłatne, jeśli później klient kupi okulary lub soczewki kontaktowe. Większość klientów w salonach optycznych pojawia się z najpopularniejszymi wadami wzroku. Należą do nich krótkowzroczność i dalekowzroczność. Dobry salon optyczny bydgoszcz pomoże w doborze okularów lub soczewek, które będą korygować te wady. Krótkowzroczność polega na tym, że przedmioty widziane w oddali rozmywają się. Klienci skarżą się, że nie są w stanie przeczytać nazwy przystanku autobusowego czy reklamy ulicznej. Dalekowzroczność polega z kolei na tym, że człowiek nie widzi dobrze tego, co znajduje się blisko i musi oddalić np. kartkę papieru, by móc przeczytać tekst. W salonach optycznych wykonywane jest bardzo dokładne komputerowe badanie wzroku. Optyk dokładnie określi stopień zaawansowania danej wady wzroku.

W przypadku krótkowzroczności stosowane są okulary i soczewki z dioptriami ujemnymi. Przykładowo: wada wzroku -6 jest znacznie większa niż wada -1. W dalekowzroczności stosuje się okulary i soczewki z dioptriami dodatnimi. W salonie można wybrać oprawki męskie, damskie, dziecięce, a do tego szkła. Najczęściej wybierane są szkła plastikowe lub szklane. Dodatkowo szkła mogą posiadać antyrefleks, który będzie obijał niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe.